Warto wiedzieć!

Ochrona malin przed chorobami

Maliny w porównaniu np. do truskawek na jednym stanowisku uprawiane są przez kilka, a w warunkach wyjątkowo sprzyjających tej uprawie czasami nawet i kilkanaście lat. Dlatego bardzo ważne jest zarówno dobre przygotowanie stanowiska po ich uprawę jak i używanie do założenia plantacji zdrowego, wolnego od chorób i patogenów materiału szkółkarskiego – informowała prof. Anna Bielenin podczas szkolenia zorganizowanego w DODR we Wrocławiu.

Program ochrony maliny

Jak informowała prof. A. Bielenin, sama tylko ochrona chemiczna malin może być niewystarczająca w ograniczeniu nekroz pojawiających się na pędach maliny. Koniecznym tutaj zabiegiem będzie wycinanie młodych pędów, połączone z ochroną chemiczną.

Więcej na jagodnik.pl

Maliny


Heritage

Odmiana pochodząca z USA. Należy do odmian powtarzających owocowanie. Na terenie Polski początek owocowania przypada na początek września. Owoce są średniej wielkości o kulistym kształcie.

Minimalne zamówienie:  1 000 sztuk


Tulameen

Odmiana kanadyjska – późna. Owocuje na pędach dwuletnich. Wzrost roślin jest silny, a pędy średnio wyrównane z małą liczbą kolców, dorastające nawet do 2 m. Pędy owoconośne są silne, średniej długości  z luźno rozmieszczonymi owocami. Tulameen daje duże, ok. 7 g smaczne owoce, wydłużone, mięsiste, jasnoczerwone z połyskiem. Odmiana średnio podatna na zamieranie pędów i mało podatna na gnicie owoców, a więc wykazuje dużą trwałość rozbiorczą. Owoce są bardzo wysokiej, deserowej jakości. Podatna na przemarzanie. Zaleca się uprawę pod osłonami.

Minimalne zamówienie:  1 000 sztuk


Glen Ample

Odmiana wyhodowana w Szkockim Instytucie Produkcji Roślinnej. Rośnie silnie, a pędy są sztywne, proste, bez kolców. Plenność odmiany jest duża. Owoce dojrzewają w średnio późnym terminie i są duże, zbliżone do kulistych, zwarte, czerwone z lekkim omszeniem. Z obserwacji wynika, że może być uprawiana w Polsce, ale niekiedy owoce nie wykształcają się w pełni, co powoduje ich drobnienie i rozpadanie się. Jest podatna na wirusy roznoszone przez mszyce oraz na Phytophora.

Minimalne zamówienie:  1 000 sztuk


Glen Lyon

Odmiana wyhodowana w Szkocji, uprawiana głównie w Hiszpanii i Portugalii. Mrozoodporna. Odmiana bez kolcowa, owoc błyszczący o pomarańczowoczerwonej barwie średniej wielkości., o mocnej strukturze, o kształcie lekko stożkowym i doskonałym smaku. Owoce nadają się do zamrażania. Gotowe do zbioru na początku czerwca. Odmiana samopłodna. Glen Lyon jest dość odporny na choroby grzybowe. Uprawiana na żyznych glebach. Przy dobrym zarządzaniu daje wysoki plon. Idealna jako wczesna odmiana do uprawy pod osłonami.

Minimalne zamówienie:  1 000 sztuk


Polka

Odmiana wyhodowana w Sadowniczym Zakładzie Doświadczalnym w Brzeznej. Jest odmianą powtarzającą, ale owocuje głównie na jednorocznych pędach. Dojrzewanie owoców rozpoczyna się na przełomie lipca i sierpnia i trwa zazwyczaj trzy miesiące. Charakteryzuje się średnim wzrostem. Roślina wytwarza kilkanaście średnio wyrównanych pędów wysokości około 1,5 m z niewielką liczbą małych kolców. Owoce są duże lub średnie, nieco wydłużone, zwarte o barwie żywoczerwonej  z połyskiem, smaczne. Znaczenie gospodarcze odmiany jest duże. W wielu regionach na świecie jest uprawiana pod osłonami jako odmiana deserowa. W Polsce uprawia się głównie w warunkach polowych z przeznaczeniem do przetwórstwa.

Minimalne zamówienie:  1 000 sztuk


Primeberry ® Sugana*

Odmiana ta prawdopodobnie da początek nowej erze mali. Odmiana powtarzająca ( od lipca do pierwszych przymrozków), owocuje na jednorocznych pędach. Odmiana ta łączy w sobie dobrą twardość, duży owoc, doskonały smak, jasnoczerwony kolor, długą trwałość z oszałamiającą, sięgającą 98% ilością owoców I klasy. Średnia masa owocu to 6-7 gram. Odporna na wymarzanie. Odmiana umiarkowanie odporna na Phytophtora.

* Odmiany posiadające licencję, których nie można rozmnażać i sprzedawać, a także z nowym ustawodawstwem powielać na własne potrzeby.

Minimalne zamówienie:  1 000 sztuk


Meeker

(‘Willamette’ x ‘Cuthbert’) Waszyngton, USA


Jakość owoców :

Małe (przeciętnie 2-5 g), smaczne, o intensywnym aromacie, jędrne, w kształcie ściętego stożka, ciemnoczerwone, błyszczące.
Po zbiorze w niewielkim stopniu miękną i ciemnieją,
trwałe w obrocie.

Zbiór owoców :

Średnio wczesny termin dojrzewania (wcześniejszy niż ‘Glen Ample’), plenna (przeciętnie 3-4 kg/mb), okres zbioru: 4 tygodnie, łatwy zbiór (przeciętnie 2-3 kg/godz.).

Wzrost roślin :

Wzrost średni do silnego, odmiana szybko rosnąca, nadaje się do uprawy w systemie V, dobry i wyrównany wzrost młodych pędów.

Podatność na choroby:

Umiarkowana do średniej podatność na choroby pędów. Pędy podmarznięte zimą stają się podatne na choroby. Odporna na choroby korzeni, niewielka podatność na szarą pleśń. Nie jest wrażliwa na choroby wirusowe, średnio odporna na mróz.

Minimalne zamówienie:  1 000 sztuk


Radziejowa

Owocuje na pędach dwuletnich. Termin owocowania: wczesny, druga połowa czerwca, tydzień wcześniej  niż odmiana Laszka. Roślina gęsto pokryta niewielkimi kolcami. Pędy owocujące są średniej długości. Owoce duże, stożkowate, czerwone z niewielkim połyskiem, atrakcyjne, smaczne i jędrne. Mało podatne na uszkodzenia mechaniczne w czasie zbioru i transportu. Odmiana mało podatna na zamieranie roślin. Kierunek produkcji: deserowy/przetwórczy. Rośliny są mało podatne na przemarzanie, lecz pąki mogą być uszkadzane w czasie silnych mrozów.

Minimalne zamówienie:  1 000 sztuk


Laszka

Pora dojrzewania: bardzo wczesna.

Plenność :  bardzo duża.

Wzrost krzewu:  silny.

Odporność: na choroby grzybowe: duża; na mróz: duża.

Owoce: bardzo duże – długością przekraczają nawet 4 cm. Jasne, zakończone cylindrycznie, wydłużone, smaczne.

Odmiana deserowo - przetwórcza. Nadaje się do zbioru mechanicznego.

Minimalne zamówienie:  1 000 sztuk