Choroby roślin

Chrząszcze szparagów
Crioceris duodecimpunctata=czerwone;                                                                                                           Crioceris asparagi=niebieskie

Te niebieskie i czerwone chrząszcze składają jaja na krzakach. Larwy obgryzają krzaki powodując, że łodygi stają się brązowe i zmniejszają plony w następnym roku. Szkody mogą być zwłaszcza wyrządzone w pierwszym i drugim roku zbiorów. Choroba zazwyczaj rozpoczyna się przez zaatakowanie kilku roślin, ale szybko się rozprzestrzenia.

Mszyca szparagów
Platyparea poeciloptera

Ta ciemna mucha z jasnymi kropkami na skrzydłach może być łatwo zauważona na polu szparagów. Muchy są aktywne od końca kwietnia do początku lipca. Rocznie występuje tylko jedno pokolenie. Składają one jaja na końcach młodych łodyg. Larwy wygryzają dziury w łodygach, przy podłożu i przepoczwarzają się w łodygach. Zarażone łodygi rosną pokrzywione i przedwcześnie obumierają. Mszyce są najbardziej aktywne podczas upalnej pogody. Oprócz używania środków owadobójczych usuwanie drzewek na zimę zmniejsza ryzyko infekcji.

Delia Platura

Delia Platura składa jaja wewnątrz łodyg podczas okresu zbiorów. Larwy wygryzają dziury w łodygach, sprawiając, że są one niezdatne do spożycia. W niektórych latach rośliny są zakażone insektami w niektóre nie.

Szparagi


AVALIM

Avalim F1 to 100% męskie hybrydy, nadają się do uprawy zarówno białych jak i zielonych szparagów w klimacie umiarkowanym. Rośnie najlepiej na dobrze osuszonej glebie. Najlepsza gęstość sadzenia to  od 3 do 4 roślin na m2, głębokość sadzenia od 18 do 20 cm Avalim łączy w sobie zarówno wczesność produkcji grubości łodygi i doskonałą jakość. Ponad trzy czwarte produktu w kategorii od 18 do 28 mm. Charakteryzuje się wyjątkowo dobrym smakiem. Owoc Avalim jest kremowo biały, ma bardzo zamkniętą końcówkę nie podatną na rdzę. Liście Avalim są ciemne, bardzo silnie rozwinięte, odporne na choroby liścienne, zielone do późnej jesieni. Doskonale nadaje się do uprawy ekologicznej.`« Powrót