Choroby roślin

Chrząszcze szparagów
Crioceris duodecimpunctata=czerwone;                                                                                                           Crioceris asparagi=niebieskie

Te niebieskie i czerwone chrząszcze składają jaja na krzakach. Larwy obgryzają krzaki powodując, że łodygi stają się brązowe i zmniejszają plony w następnym roku. Szkody mogą być zwłaszcza wyrządzone w pierwszym i drugim roku zbiorów. Choroba zazwyczaj rozpoczyna się przez zaatakowanie kilku roślin, ale szybko się rozprzestrzenia.

Mszyca szparagów
Platyparea poeciloptera

Ta ciemna mucha z jasnymi kropkami na skrzydłach może być łatwo zauważona na polu szparagów. Muchy są aktywne od końca kwietnia do początku lipca. Rocznie występuje tylko jedno pokolenie. Składają one jaja na końcach młodych łodyg. Larwy wygryzają dziury w łodygach, przy podłożu i przepoczwarzają się w łodygach. Zarażone łodygi rosną pokrzywione i przedwcześnie obumierają. Mszyce są najbardziej aktywne podczas upalnej pogody. Oprócz używania środków owadobójczych usuwanie drzewek na zimę zmniejsza ryzyko infekcji.

Delia Platura

Delia Platura składa jaja wewnątrz łodyg podczas okresu zbiorów. Larwy wygryzają dziury w łodygach, sprawiając, że są one niezdatne do spożycia. W niektórych latach rośliny są zakażone insektami w niektóre nie.

Szparagi


Backlim

Backlim Flis 100% męska hybryda, nadaje się do produkcji białych szparagów w klimacie umiarkowanym. Odmiana ta bardzo dobrze nadaje się do zbioru w drugiej połowie sezonu zbioru wczesnych odmian takich jak Avalim i Gijnlim. W przypadku upraw cieplarnianych stał się domyślną rasy Backlim. Zarówno w szklarni i w uprawie polowej Backlim gwarantuje niezawodne plony i jakość. Idealne stanowisko dla Backlim to dobrze osuszona gleba. Lata doświadczeń wykazały, że dla odmiany Backlim najlepsza gęstość sadzenia wynosi od 3,5 do 4,5 rośliny na m2. Zalecane zagęszczenie roślin do uprawy szparagów zielonych wynosi od 4 do 5 szt. na m2. Zalecana głębokość sadzenia w normalnych warunkach wynosi od 18 do 22 cm. Backlim produkuje ładne, proste łodygi. Jakość produktu rośnie z wiekiem rośliny. Co jest bardzo ważne Backlim produkuje szparagi z zamkniętymi końcówkami. Ponad połowa zbiorów jest w klasie I czyli od 20 do 28 mm. Szczególnie smaczna odmiana.« Powrót