Choroby roślin

Chrząszcze szparagów
Crioceris duodecimpunctata=czerwone;                                                                                                           Crioceris asparagi=niebieskie

Te niebieskie i czerwone chrząszcze składają jaja na krzakach. Larwy obgryzają krzaki powodując, że łodygi stają się brązowe i zmniejszają plony w następnym roku. Szkody mogą być zwłaszcza wyrządzone w pierwszym i drugim roku zbiorów. Choroba zazwyczaj rozpoczyna się przez zaatakowanie kilku roślin, ale szybko się rozprzestrzenia.

Mszyca szparagów
Platyparea poeciloptera

Ta ciemna mucha z jasnymi kropkami na skrzydłach może być łatwo zauważona na polu szparagów. Muchy są aktywne od końca kwietnia do początku lipca. Rocznie występuje tylko jedno pokolenie. Składają one jaja na końcach młodych łodyg. Larwy wygryzają dziury w łodygach, przy podłożu i przepoczwarzają się w łodygach. Zarażone łodygi rosną pokrzywione i przedwcześnie obumierają. Mszyce są najbardziej aktywne podczas upalnej pogody. Oprócz używania środków owadobójczych usuwanie drzewek na zimę zmniejsza ryzyko infekcji.

Delia Platura

Delia Platura składa jaja wewnątrz łodyg podczas okresu zbiorów. Larwy wygryzają dziury w łodygach, sprawiając, że są one niezdatne do spożycia. W niektórych latach rośliny są zakażone insektami w niektóre nie.

Szparagi


Herkolim

Hybryda holenderska F1

Herkolim F1 to 100% męska hybryda, idealna do produkcji białych szparagów w klimacie umiarkowanym. Odmiana wczesna. Herkolim rozwija się dobrze w odsączonych glebach.

Herkolim jest mało wrażliwy na stres. Połączenie grubości łodygi i siły sprawia, że nadaje się również do ponownego sadzenia. Nasze badania wykazały, że najlepsza gęstość sadzenia to 4,5 do 6 roślin na m2. Wysokie zagęszczenie roślin nie doprowadzi szybko do bardzo cieńkich pędów, ale nie mają jednakowej wielkości i jakości. Zalecana głębokość sadzenia wynosi od 18 do 20 cm. Owoc Herkolim jest jednolitej grubości, więcej niż 60% klasy od 22 do 28 mm. Herkolim jest bardzo smaczny.« Powrót