Choroby roślin

Chrząszcze szparagów
Crioceris duodecimpunctata=czerwone;                                                                                                           Crioceris asparagi=niebieskie

Te niebieskie i czerwone chrząszcze składają jaja na krzakach. Larwy obgryzają krzaki powodując, że łodygi stają się brązowe i zmniejszają plony w następnym roku. Szkody mogą być zwłaszcza wyrządzone w pierwszym i drugim roku zbiorów. Choroba zazwyczaj rozpoczyna się przez zaatakowanie kilku roślin, ale szybko się rozprzestrzenia.

Mszyca szparagów
Platyparea poeciloptera

Ta ciemna mucha z jasnymi kropkami na skrzydłach może być łatwo zauważona na polu szparagów. Muchy są aktywne od końca kwietnia do początku lipca. Rocznie występuje tylko jedno pokolenie. Składają one jaja na końcach młodych łodyg. Larwy wygryzają dziury w łodygach, przy podłożu i przepoczwarzają się w łodygach. Zarażone łodygi rosną pokrzywione i przedwcześnie obumierają. Mszyce są najbardziej aktywne podczas upalnej pogody. Oprócz używania środków owadobójczych usuwanie drzewek na zimę zmniejsza ryzyko infekcji.

Delia Platura

Delia Platura składa jaja wewnątrz łodyg podczas okresu zbiorów. Larwy wygryzają dziury w łodygach, sprawiając, że są one niezdatne do spożycia. W niektórych latach rośliny są zakażone insektami w niektóre nie.

Szparagi


Thielim

Hybryda holenderska F1

Thielim F1 to w 100% męska hybryda. Nadaje się do uprawy białych szparagów w klimacie umiarkowanym. Odmiana średnio-wczesna.

Thielim rozwija się najlepiej na żyznych glebach dobrze odwodnionych. Tereny narażone na powodzie są mniej odpowiednie. Z wielu doświadczeń praktycznych wynika, że najlepsze wyniki osiąga się przy gęstości 3,5 - 4,5 rośliny na m2i głębokości sadzenia od 18 do 20 cm. Thielim ma dobry potencjał produkcyjny oraz jednolicie wysoką jakość. Produkt posiada doskonale zamknięte wypustki, lekko różowe podatne na przebarwienia. Liście są energiczne, silne i naturalnie wyprostowane. Thielim nadaje się do uprawy ekologicznej.« Powrót